Komentārs

Kas jāņem vērā izvēloties mēbeļu audumus sabiedriskiem interjeriem?

Jebkura interjera neatņemama sastāvdaļa ir mēbeles ar dažādu funkcionalitāti. Viena no svarīgākajām mēbeļu grupām ir „mīkstās mēbeles”.

Mīkstās mēbeles palīdz nodrošināt nepieciešamo komfortu telpā un ar savām vizuālajām kvalitātēm, arī atbilstošu noskaņu un stilu. Mēbeļu audumu izvēlē būtiski ir atrast līdzsvaru starp praktiskumu un estētiskām kvalitātēm. 


Panaz Ltd. mēbeļu audumi bērnu restorāna Mr.Bunny Kitchen interjerā. 
@mrbunny.kitchen (Mr.Bunny Kitchen, foto Anda Upmale)

Lietošanas konteksts

Lai izvēlētos atbilstošāko mēbeļu audumu, ir svarīgi izvērtēt, kā iecerētais materiāls – audums, āda vai vinils – lietošanas laikā novecos. Viens no svarīgākajiem aspektiem šajā izvērtējumā ir mēbeles atrašanās vieta: vai mēbeles tiks intensīvi lietotas un tīrītas, vai tās atradīsies zonā ap logiem un tiks pakļautas intensīvu saules staru iedarbībai. Bankās, birojos, skolās, slimnīcās, veikalos, kafejnīcās un citās sabiedriskās telpās esošās „mīkstās mēbeles” ir pakļautas daudz intensīvākai lietošanai, nosmērēšanas riskam un tīrīšanai. Savukārt, mēbeles ar auduma apdari ārtelpā vai iekštelpās ap logiem ir pakļautas izbalēšanas riskam. Materiāla novecošanās un izbalēšana ietekmē mēbeļu vizuālo izskatu un līdz ar to arī to lietošanas ilgumu.

Nodilumizturība

Viens no svarīgākajiem mēbeļu auduma parametriem ir tā nodilumizturība. Sabiedriskās telpās izmantojamiem mēbeļu audumiem ir jābūt īpaši izturīgiem pret nodilumu. Tekstila industrijā par standartu nodilumizturības noteikšanai ir pieņēmusi Martindeila testu (angļu val. Martindale test). Testa laikā audums tiek nepārtraukti berzts pret ķemmdzijas vai stiepļu diskiem līdz pavedieni sāk plīst vai uz materiāla parādās nozīmīgas izskata izmaiņas. Atbilstoši beršanas ciklu skaitam, kas bija nepieciešami, lai saplēstu vai ievērojami sabojātu materiālu, tiek piešķirts vērtējums. Ciklu skaita minimums Martindeila testā, lai mēbeļu audumu varētu izmantot sabiedriskos interjeros, ir 30 000. Taču jo augstāka būs testa vērtība, jo piemērotāks būs audums intensīvai lietošanai. Būtiski ir atcerēties, ka dizaineri, piemeklējot atbilstošas nodilumizturības mēbeļu audumus, vadās pēc telpas konteksta principa. Piemēram, dīvānam biroja koptelpā izvēlēties mēbeļu audumu ar 30 000 Martindeila testa vērtību ir pietiekoši, lai nodrošinātu pietiekamu nodilumizturību. Mazos birojos var izvēlēties pat mazākas nodilumizturības vērtības audumus. Taču tik intensīvas lietošanas vidēs kā banku un slimnīcu uzgaidāmajās telpās būtu jāizvēlas jau 60 000 cikli.

Panaz Ltd. mēbeļu audumi bērnu restorāna Mr.Bunny Kitchen interjerā.
@mrbunny.kitchen (Mr.Bunny Kitchen, foto Anda Upmale)

Noturība pret gaismu

Arī auduma noturība pret gaismu ir jāvērtē kontekstā ar auduma pielietojumu telpā. Piemēram, aizkaru audumiem ir jābūt ar labu gaismas noturību, savukārt, ārtelpās vai saulainās iekštelpās izvietotu mēbeļu apdares audumam būtu jābūt jau ar paaugstinātu gaismas noturību. Gaismas noturība jeb, citiem vārdiem sakot, krāsu noturība pret gaismu ir vērtība, kura tiek aprēķina pēc tā, cik ilgi audums ir jāpakļauj gaismas iedarbībai, īpaši tiešiem saules stariem, pirms tā krāsas sāk izbalēt. Augsts gaismas noturības rezultāts mēbeļu audumam nozīmē, ka tā krāsas būs izturīgas pret izbalošanu UV staru iedarbības rezultātā. Krāsvielas noturības mēru (angļu val. Blu Wool Reference)  iedala punktu gradācijā no viens līdz astoņi un starp gradāciju līmeņiem pastāv ģeometriskā progresija. Tas nozīmē, ka audumam ar testā iegūtu 6 krāsvielas noturības līmeni, lai izbalotu, vajadzēs divreiz ilgāku laiku nekā audumam ar 5 līmeni. Lai iegūtu aprēķina rezultātus, testējamais audums tiek pakļauts intensīvai mākslīgajai gaismai, ko rada ksenona loka lampa. Mākslīgā gaisma tiek filtrēta, lai atbilstu dabiskajai dienasgaismai un tādējādi simulētu krāsvielu gaismas noturību audumā, kamēr tas tiek patstāvīgi pakļauts tiešiem saules stariem.

Krāsu noturība pret berzi

Būtiska mēbeļu auduma īpašība ir to krāsu noturība pret berzi. Mēbeļu audumos izmantotajām krāsvielām ir jābūt noturīgām pret beršanu un pārnešanos uz citiem materiāliem, piemēram, uz apmeklētāju drēbēm. Lai arī varētu šķist, ka visiem audumiem piemīt šāda īpašība, tā nebūt nav. Krāsu noturība pret berzi ir atkarīga gan no izmantotās krāsvielas, gan krāsvielas saderības ar pamata materiālu. Pigmentu noturību ietekmē to molekulu izmērs un ķīmiskais sastāvs. Savukārt, ne visi pigmenti labi savienojas ar visiem tekstila materiāliem. Tādēļ, izvēloties savam projektam mēbeļu audumu, ir jāskatās arī pēc ISO vai AATCC krāsu noturības vērtībām. Tās parāda, ka audums ir profesionāli pārbaudīts uz krāsu noturību pret slapjo un sauso beršanu, izmantojot industrijas akceptētus krāsu noturības standartus. Pēc testa audums tiek salīdzināts ar pirms un pēc paraugiem, izmantojot pelēko skalu (angļu val. Grey Scale)krāsas toņa izmaiņu noteikšanai, un novērtēts gradācijā no viens līdz pieci. Jo augstāka ir auduma krāsu noturības vērtība, jo piemērotāks izvēlētais mēbeļu audums būs sabiedriskiem interjeriem.


Panaz Ltd. mēbeļu audumi bērnu restorāna Mr.Bunny Kitchen interjerā.
@mrbunny.kitchen (Mr.Bunny Kitchen, foto Anda Upmale)

Noturība pret savelšanos

Sabiedriskos interjeros tikpat būtiskas ir arī audumu estētiskās kvalitātes, jo tās ietekmē apmeklētāju lietošanas pieredzi, atsauksmes un tādējādi arī zīmola reputāciju. Viens no auduma vizuāliem defektiem, kas var rasties lietošanas laikā, ir auduma šķiedru savelšanās lodītēs, kā arī pavedienu pārbīdes. Noturība pret savelšanos ir auduma virsmas šķiedru spēja berzes ietekmē neplūksnoties un savelties. Ar plūksnošanos saprotot šķiedru atdalīšanos no auduma virsmas, kuras var savelties škiedru lodītēs. Noturības pārbaudei izmanto jau iepriekš minēto Martindeila testu, taču berzes rezultātus novērtē gradācijas līmeņos no viens līdz pieci. Sabiedriskiem interjeriem vispiemērotākie mēbeļu audumi būs augstākajiem novērtējuma punktiem.

Tīrīšana

Auduma novecošanos ietekmē arī to tīrīšanas biežums un veids. Tādēļ sabiedriskās telpās, kurām ir raksturīga intensīva apmeklētāju plūsma un līdz ar to arī paaugstināts traipu rašanās vai mikrobu pārneses risks, ir jāizmanto mēbeļu audumi, kurus ir viegli tīrīt. Visatbilstošākie mēbeļu audumi sabiedriskiem interjeriem ir tie, kuros var tīrīt atsevišķas vietas, piemēram, noteiktu traipu, nevis visu pārvalku, izmantojot tikai ziepes un ūdeni bez specifiskām ķīmiskajām vielām vai tehnoloģijām. Priekšroks tiek dots arī tiem mēbeļu audumiem, kurus ir iespējams mazgāt veļas mašīnā. Izvēloties noteiktu mēbeļu audumu sabiedriskam interjeram ir vērts pārliecināties par materiāla spēju atgrūst netīrumus un tā tīrāmību.

Materiāla plastiskums

Ne vienmēr sabiedriskos interjeros der standartizētas un jau mēbeļu salonos pieejamas mēbeles. Tās var neatbilst pēc dizaina idejas, izmēru, telpas sarežģītības vai finansiālu iemeslu dēļ. Šādos gadījumos mēbeles var tikt veidotas pēc pasūtījuma un piesaistītais tapsēšanas meistars, izmantojot izvēlēto mēbeļu audumu, pabeigs to ārējo apdari. Šādos gadījumos ir vērts pievērst uzmanību auduma plastiskumam - cik viegli tas ļauj pārklāt formu un veidot ieloces. Tas novērsīs auduma „lūšanu” mēbeļu malās un veidos kvalitātīvas „mīkstās mēbeles” koptēlu. Materiāla plastiskumam nav standarta pārbaudes, drīzāk auduma paraugi ir jātausta un jāizmēģina.

Atbilstoša mēbeļu auduma izvēle ļauj nodrošināt ilgāku mēbeļu kvalitatīvas lietošanas laiku pirms tās ir jānomaina vai jāpārtapsē. Šis ir arī finansiālais ieguvums, salāgojot praktiskās un estētiskās mēbeļu audumu īpašības.

Teksts: Līva Smildzere

Pievienot komentāru

Email again: