Komentārs

Kā samazināt alerģiju riskus mājokļa iekārtojumā 

Mājoklis līdz ar pārtikas produktiem un ārtelpas vidi ir vienlīdz būtiskas alerģiju riska zonas. 

Sadzīvot ar alerģijām ir izaicinoši, taču to ietekmi var atvieglot, piedomājot ne tikai pie dzīvesstila un ikdienas paradumiem, bet arī pie mājokļa iekārtošanas un uzturēšanas principiem.

Foto: Panaz Fabrics & Wallcoverings

Galvenie alergēnu avoti mājoklī

Visbiežāk sastopamie alergēnu avoti mājoklī ir putekļu ērcītes, uz mājas mīluļu spalvām esošās blaugznas un ziedputekšņi. Tādēļ viens no svarīgākajiem piesardzības pasākumiem, kas samazina alergēnu daudzumu telpā, ir regulāra un rūpīga mājokļa tīrīšana. Ir butiski atcerēties, ka mājoklis ir ne tikai jāsaglabā tīrs, bet arī sauss. Arī pelējums ir būtisks alerģiju ietekmes aspekts un tas veidojas jebkur, kur organiski materiāli saskaras ar mitrumu. Tādēļ  ir maksimāli jāsamazina iespēja ūdenim ilgstoši iedarboties uz mēbelēm, paklājiem un citām virsmām, kā arī strauji jālikvidē pelējuma avoti, ja tādi ir.

Noderīgais minimālisms mēbeļu izvēlē

Mēbeles ir būtiska funkcionāla interjera sastāvdaļa un to izvēle var ietekmēt arī alergēnu daudzumu telpā. Nepārblīvējiet telpas ar liekām mēbelēm, pārdomājiet to lietderību un lietojuma biežumu. Tāpat ir ieteicams izvairīties no mēbeļu izvietošanas ciešās grupās, jo tas atvieglos regulāru to kopšanu un neveidosies putekļu uzkrāšanās zonas. Lai novērstu rotaļlietu un citu nelielu priekšmetu apputēšanu bērnistabās, ieteicams veidot pietiekoša daudzuma un ietilpības mantu glabātuves. Savukārt, ja runa ir par mēbeļu dizaina aspektiem, tad ieteicams izvēlēties tādu dīvānu un krēslu modeļus, kuru konstrukcija ir pacelta uz mēbeļu kājām. Izmantojot dīvāna modeļus, kas ir nosegti līdz pat grīdai, zem tiem sakrājas putekļi. Āda un vinils iespējams ir labākie materiāli, kurus izmantot mēbeļu apdarē. Tos ir viegli tīrīt un netiek zaudētas estētiskās kvalitātes – krāsu un faktūru daudzveidība. Var izmantot arī mēbeļu audumus ar pēc iespējas ciešāku audu pinumu, lai putekļu daļiņām būtu grūtāk tajā iekļūt, taču tad mēbele būs jātīra daudz biežāk par ādas vai vinila apdari.

Ko darīt ar aizkariem?

Auduma aizkari palīdz aizturēt no āra nākošos ziedputekšņus un putekļu daļiņas, kas tajos sakrājas. Šis apstāklis padara tos par būtisku alerģiju avotu, tādēļ aizkaru auduma izvēlei ir jāpievērš tikpat liela uzmanība. Par visatbilstošākajiem tiek uzskatīti gaiši kokvilnas audumi. To galvenā priekšrocība ir salīdzinoši vieglā tīrīšana. Noteikti izvēlieties aizkaru garumu, kurā audums negulstas uz grīdas. Tomēr tieši žalūzijas nevis aizkari vai plises ir labākais risinājums logu noformējumam telpās, kurās vēlaties izveidot no alergēniem drošu vidi.

Risinājumi saldākam miegam

Liela uzmanība ir jāpievērš arī gultasveļai, spilveniem un matračiem, jo tā ir pateicīga vide alerģiju izraisošo putekļu ērcīšu attīstībai. Noteikti jāiepazīstas ar matraču un spilvenu sastāvu, jo arī tajos izmantotie materiāli var radīt papildus alerģijas. Piemēram, daudzi matrači satur lateksu, kas, lai arī tiek uzskatīts par piemērotu izvēli, jo nav pateicīga vide putekļu ērcīšu attīstībai, var atsevišķos gadījumos izraisīt alerģiju. It īpaši gultasveļai tiek ieteikts izvēlēties hiperalerģiskus materiālus jeb tādus materiālus kā zīds, bambuss, kokvilna un tencela viskozes audumu. Bez pamata piesardzības pasākumam – gultasveļas mazgāšanai vismaz reizi nedēļā – palīdz arī spilvenu un matraču ievietošana alergēnu necaurlaidīgos pārvalkos. Šos pārvalkus var izgatavot no mazgājama auduma vai arī izmantot jau esošus hermētiskus plastikāta pārklājus ar rāvējslēdzēju, kas novērš jebkādu tiešu saskari ar spilveniem un matračiem.

Samazinot savā mājoklī alergēnu avotus, nekas nav stingri noteikts. Katrai mājokļa iekārtošanas un dekorēšanas pozīcijai ir vairāki iespējamie rīcības vaiantu, kurus iespējams saskaņot ar saviem priekšstatiem un lietošanas pieredzi. Tādēļ daudz būtiskākie aspekti ir informācija gan par materiāliem, gan savām alerģijām, kā arī apdares materiāli, kuri ir viegli tīrāmi un kopjami.

Materiālu sagatavoja: Līva Smildzere

Pievienot komentāru

Email again: